Drukuj
Kategoria: Wydarzenia

Zdarza się, że telewizyjne lub radiowe prognozy pogody się mylą, wprowadzając nas w błąd. Tymczasem w okresie wypoczynkowym wiarygodne wiadomości na temat temperatury, deszczu lub słońca są dla nas bardzo ważne. Skoro nie zawsze można wierzyć meteorologom, może warto zwrócić uwagę na tradycyjne metody przewidywania pogody, czyli obserwować zachowania zwierząt.


Po zachowaniu kota, psa, ptaków, ryb i innych zwierząt można prognozować pogodę. One wcześniej niż ludzie wiedzą, czy będzie deszcz, wiatr albo słońce. Taka wiedza często się przydaje.
Dnia 2 lutego w Stanach Zjednoczonych obchodzony jest od roku 1887 Dzień Świstaka. Co roku w tym dniu wabi się świstaka z jego norki. Mówi się, że jeśli zwierzę zobaczy swój cień (tzn. jeśli poranek jest słoneczny) i wróci, to zima trwać będzie przez jeszcze 6 tygodni. Jeśli nie (tzn. jeśli jest pochmurno lub mgliście), to oznacza, że wiosna jest już blisko.

Jednym z elementów pogody jest wiatr. Dobrze jest więc wiedzieć skąd wieje i z jaką siłą, by przewidzieć ją na najbliższy czas. Na naszym spotkaniu zrobiliśmy wiatrowskazy w postaci smoka, które umieścimy na naszych balkonach lub ogródkach żebyśmy wiedzieli jakiej pogody należy się spodziewać.
JS