3 stycznia 2017

"Poznaniacy przeciwko swastyce" Piotra Bojarskiego

Książka niepozorna, zawierająca 15 rozdziałów a w nich historie i świadectwa o cichych bohaterach ruchu oporu w nie poddającym się germanizacji, wcielonym do III Rzeszy Poznaniu. Historie mało lub wcale nie znane, nawet tym którzy tu mieszkają, ale ważne, zwłaszcza dla miłośników historii regionu. Polecamy.

Następne spotkanie 7 lutego 2017

Książka do omówienia : "Szpieg" P. Coelho

JS

Powieść o tym, że zawsze trzeba wierzyć w lepsze jutro. Życiowa, z odrobiną humoru. Autorka porusza wątki: przyjaźni, miłości,

rodziny, pracy, domu. Czytając, ma się wrażenie, że główna bohaterka jest zwykłą osobą, którą możemy spotkać życiu. Dobrze

oddane realia panujące w szkole. Książka typu : lekka, łatwa i przyjemna.

Następna pozycja do przeczytania to : „Poznaniacy przeciw swastyce” Piotra Bojarskiego.

Spotkanie 3 stycznia 2017

 

Przewrotna, zabawna, ale nie dla każdego. Historia detektywa - wariata, który w  niekonwencjonalny sposób stara się rozwiązać zagadkę znikających pensjonarek pewnej katolickiej szkoły.Napisana lekkim, za to momentami dosadnym językiem, w lekko absurdalnym klimacie. Przewrotna i inteligentna, czasami wulgarna czasami cnotliwa. Jednym słowem dobra rozrywka.

Następna książka do omawiania : "Zobaczyć tęczę " Karoliny Kubilus.

Spotkanie 6 grudnia 2016r

JS

 

 

 

Historia braci, którzy walczyli za ojczyznę, a po wojnie zostali na marginesie. Podejrzenia o zdradę, brak kontaktów, żal i gorycz. Jednak Ludwik wiedział: "miał wielki żal do Tadeusza Mazowieckiego o grubą kreskę, która ochroniła całe to ubeckie towarzystwo, nie zostali osądzeni, pozakładali biznesy i świetnie sobie żyli, otrzymywali wysokie emerytury. (...) Jakim prawem premier Mazowiecki decydował za mnie.
(...) Dlaczego mnie nie zapytał czy chcę przebaczyć tym,  którzy mnie poniżali i katowali? On nie siedział na Rakowieckiej, a zamknął drogę do ojczyzny takim jak ja..."

Naprawdę trzeba i warto przeczytać, by chociaż w ten sposób zwrócić honor bohaterom. 

 Następne spotkanie 8 listopada 2016

Pozycja do omówienia : "Sekret hiszpańskiej pensjonarki" Eduardo Mendozy.

JS

Wszyscy uwielbiają Elżbietę Cherezińską, więc trzeba ją poznać.

Harda.

Sam opis intryguje niesamowicie. Zacząć należy od tego, że życie Świętosławy nie jest do końca znane. Kobieta, którą wykreowała Cherezińska, jest niezależna, silna i pewna siebie, a wszystko, o czym marzy to władza. Potrafi dostać to czego zapragnie. Jednak nie umie pomóc niespełnionej miłości, a kobiety, które posiadają władzę, są wyjątkowo mściwe.  Chociaż nasza wiedza historyczna z tego okresu jest znikoma i w  Hardej nie ma wielu faktów, fabularnie jest po prostu dobra. Świętosława wędrująca ze swoimi rysiami, spędzająca czas z Erykiem lub podejmująca ważne decyzje...

Autorka zapowiedziała już kontynuację i Królowa opowie nam jej dalsze losy. Zachęcamy do przeczytania.

Następne spotkania Klubu DKK w każdy drugi wtorek miesiąca o 12.00,

najbliższe: 11 października 2016r.,

książka  : Bohaterowie są zmęczeni / Maria Nurowska

JS

Pewnego razu do wsi na Podlasiu trafia reżyser ze stolicy. Spotyka staruszkę Sońkę, która opowiada mu o swoim życiu, a zwłaszcza o zakazanej, bo do Niemca miłości. Takiej miłości się nie zapomina, ale i nie wybacza. Taka miłość nie ma szans z nienawiścią. Dwa tygodnie szczęścia i reszta życia pełna rezygnacjii, melanchilii i zgody na swój los. Ilu ludzi skrywa takie historie? Książka bardzo poetycka.

Serdecznie polecamy.

Następne spotkanie 10 maja 2016r. godz. 12:00

Tematem spotkania będzie : "Sekretne życie pszczół" Sue Monk Kidd.

JS

To książka, która wzrusza i daje do myślenia. Napisana w sposób przyjemny i przystępny, niby lekka, a jednak trudna. Uważamy ją za książkę bardzo mądrą i na długo zapadającą w pamięć. Pokazuje nam jak wiele człowiek może znieść, ile można osiągnąć dzięki potędze wyobraźni i jakże trudno nam poznać drugiego człowieka. Losy Matyldy, jej mamy i pana Wattsa sprawiają, że chcemy ich poznać, a styl autora pozwala nam choć odrobinę wcielić się w ich rolę i poczuć to co oni czują. Jest ona pochwałą literatury i życia. Tym, którzy kochają książki polecamy z czystym sercem.

Następne spotkanie 10 listopada 2015 r.

Lektura : "Gugały" W. Grzegorzewska.

JS

”Jestem nudziarą", "Dom na klifie", "Klub mało używanych dziewic" – to tylko niektóre z tytułów, które zyskały ogromną popularność. Napisała w sumie 15 książek. W grudniu skończyłaby 66 lat, dwa lata temu wydała ostatnią książkę. Jej powieści na pewno zna wiele kobiet w Polsce. Pisała głównie dla nich i o nich. Z ogromnym poczuciem humoru i lekkością. Zmarła w szpitalu, po ciężkiej chorobie.

Jakoś, nie wiem jakim cudem, ja od urodzenia wiem, że życie jest piękne i świat jest piękny. Mamy go tylko na raz i powinniśmy to doceniać. Powinniśmy zwalczać trudności, żebyśmy jęcząc na swój okropny los, zobaczyli ludzi, którzy nie jęczą, którzy kochają ten świat”. - Szwaja M.

Następne spotkanie 9 lutego 2016r.

Książka do omawiania : "Sońka" Ignacego Karpowicza.