Rozpoczął się już wielki tydzień, ale wciąż pamiętajmy o podstawowej zasadzie zostań w domu. Z powodu zbliżających się świąt chcemy państwu przybliżyć coś na temat
zwyczajów i obyczajów wielkanocnych.

Dziś za oknem pojawiło się słoneczko, ale my musimy pamiętać o podstawowej zasadzie zostań w domu.
Proponuję aby z naszymi maluchami wykonać wiosenne kwiaty z papieru.

Drodzy czytelnicy jeżeli cierpicie na brak nowych książek do czytania, a chcecie obcować z książką to polecam stronę Empiku, który dał możliwość darmowego konta premium na okres 60 dni, co umożliwia dostęp do ponad 10 tys. darmowych ebooków i audiobooków.

Do świąt pozostało kilkanaście dni więc możemy pomyśleć o dekoracjach świątecznych, które na dodatek można z przyjemnością zjeść.
Dziś to już prawie ostatni dzwonek, aby wysiać rzeżuchę do czego bardzo zachęcam.

 

Z powodu zagrożenia rozprzestrzenianiem się koronawirusa, od czwartku 12 marca do 25 marca zostają zawieszone wszystkie zajęcia cykliczne oraz wszystkie inne wydarzenia o charakterze otwartym organizowane Przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Czarnkowie oraz jej Filie.


Jednocześnie informujemy że Biblioteka będzie zamknięta dla czytelników, realizowana będzie praca wewnętrzna jednostek.

Wypożyczalnie pracują w ograniczonym zakresie - nie przyjmujemy zwrotów wypożyczonych książek. Będzie tylko możliwość wypożyczenia za pośrednictwem Katalogu on-line, Facebooka oraz wypożyczeń telefonicznych. Przez ten okres nie będą naliczane kary za przetrzymane pozycje, wypożyczenia te zostaną przedłużone na kolejne 30 dni.

 

Świeże wierzbowe gałązki – te pokryte puchatymi baziami kojarzą nam się z Niedzielą Palmową. W Polsce bazie, jedne z pierwszych wiosennych kwiatów, wyjątkowo wytrzymałe na niskie temperatury łatwo znaleźć w czasie świąt wielkanocnych lub wcześniej. Dawniej wierzbowe gałązki ścinano w Środę Popielcową i trzymano w domu przez cały okres Wielkiego Postu. Podczas Niedzieli Palmowej święcono je w kościele, a tydzień później, czyli w Wielką Sobotę, palono podczas święcenia ognia. To właśnie z nich powstawał popiół, którym posypywano głowy wiernych rok później, w kolejną Środę Popielcową.

Jeśli ktoś się spóźnił i bazi nie nazrywał to zawsze może zrobić je sam. Podobnie jak dzieci z Bajkownicy.

JS

Dlaczego kameleon zmienia kolor, słoń ma trąbę, małpy huśtają się na gałęziach, lew ryczy, a żółw ma popękaną skorupę? Na te i na wiele innych pytań poszukaliśmy odpowiedzi z „Sówkami” z Przedszkola nr 2 w Czarnkowie, wybierając się wspólnie na kolorowe, pełne przygód safari do afrykańskiej krainy Tinga Tinga. Dzieci dowiedziały się, co jedzą kameleony, gdzie żyją, jak zbudowane jest ich ciało i w jakich sytuacjach zmieniają kolor. Małych podróżników do biblioteki zapraszamy i gorąco pozdrawiamy

Justyna S.